Dětská univerzita TUL

Dětská univerzita Technické univerzity v Liberci

Jsme součástí projektu Technické univerzity v Liberci Dětská univerzita TUL, v jejímž rámci již několik let spolupořádáme celoroční  kurzy pro žáky základních škol. Ty se zaměřují primárně na seznámení s technickou, a to zábavnou a hravou formou.

Kurzy Dětské univerzity na Průmyslovce Liberec ve školním roce 2023/2024

Truhlárna - základ zručnosti dětí pro 5. až 6. třídu ZŠ

• Termín výuky: 1x týdně pondělí 15:30 až 17:00

• Náplň: Účastníci kurzu si vyzkouší svoji zručnost při práce s lupenkovou pilkou při výrobně tematicky zaměřených dárků (kytička ke dni matek, vlastnoručně pletená pomlázka, osvětlený dřevěný vánoční stromek.

Základy kovářských prací pro 8. a 9. třídu ZŠ

• Termín výuky: 1x týdně v úterý 15:00 až 16:30

• Náplň: Cílem kurzu je seznámení účastníků se základy tváření kovů za tepla v kovárně. Kurz probíhá v historické kovářské dílně, účastníci se naučí pracovat u kovářské výhně, vyrobí si praktické kovářské doplňky - svícny, věšáky apod. Účastníci kurzu musí mít vlastní pracovní oděv - montérky, pracovní obuv (bude upřesněno při prvním setkání).

Práce s plechem a drátem pro 8. a 9. třídu ZŠ

• Termín výuky: 1x týdně úterý 15:00 až 16:30

• Náplň: Účastnici si vyzkouší modelovat z plechu a drátu, Vyrobí si zajímavé upomínkové předměty na své začátky své technické kariéry (pohybující se postava rytíře, různé hlavolamy z ocelového drátu).

Taje elektroniky pro 8. a 9. třídu ZŠ

• Termín výuky kurz A: 1x týdně úterý 15:00 až 16:30

• Termín výuky kurz B: 1x 14 dní, sobota 9:00 až 12:00

• Náplň: Účastníci si vyzkouší vyrobit elektronický výrobek od návrhu plošného spoje až po osazení součástkami a uvedení do provozu (oživení). Získají představu, co by mohla být pro ně zajímavá profese do budoucna.

Robotika pro 8. a 9. třídu ZŠ

• Termín výuky kurz A: 1x týdně úterý 15:00 až 16:30

• Termín výuky kurz B: 1x 14 dní, sobota 9:00 až 12:00

• Náplň: Účastnici se budou zabývat programováním robotů, získají základní znalosti z konstrukce robotů, sami si jednoduchého robota sestaví. Seznámí se i se základy elektroniky.